Ефективність теплового насоса
Про переваги теплових насосів (ТН) багато пишуть і говорять. В Європі вони давно набули широкого застосування. На технічному ринку України ці агрегати з'явилися порівняно недавно, тому обладнання викликає багато питань і суперечок.
Вартість опалювальної системи з використанням теплового насосу досить висока, але таке вкладення коштів абсолютно виправдано. Правильно підібране обладнання забезпечує комфортні умови в приміщенні в будь-який час року. Ефективність теплового насоса - головний критерій вибору.
Показники ефективності теплового насоса
Будь-якого потенційного користувача ТН цікавить питання, на скільки вигідно використовувати ці агрегати? Для забезпечення їх функціональності необхідна електрична енергія, а це не дешевий енергоносій. Розрахунок ефективності теплового насоса - головний аргумент «за». Вона розраховується з урахуванням декількох показників.
COP теплового насоса
Абревіатура COP (Coefficient of Performance) з англійської перекладається як тепловий коефіцієнт або коефіцієнт перетворення. Він показує співвідношення між споживаної і вироблюваної енергією.
Наприклад, COP теплового насоса 4 означає, що при споживанні 1 кВт електричної енергії виходить 4 кВт теплової. Іншими словами, користувач платить тільки за 1 кВт, а тепла отримує в 4 рази більше. Або - кількість споживаної енергії в 4 рази менше, ніж виробленої.
Формула Т2 / (Т2 - Т1) допомагає обчислити COP теплового насоса:
- Т1 - це температура природного джерела тепла (повітря, грунт, вода);
- Т2 - температура води, яка циркулює в опалювальній системі будинку.
Виходячи з цієї формули, зрозуміло, що ефективність теплового насоса залежить від температури теплоносія на вході і на виході системи. Для розрахунку коефіцієнта перетворення температурні показники беруться в абсолютних величинах - Кельвінах.
Для перекладу - до температурними показниками за Цельсієм необхідно додати 273. Приклад розрахунку COP: геотермальний ТН використовує теплову енергію грунту, температура якої + 1 ° С, температура води в системі опалення - + 55 ° С. COP = 328: (328 - 274) = 6,07.
Такий розрахунок завжди дає завищені значення, тому що не враховується факт споживання енергії складовими ТН - компресором, випарником і іншими. Існують більш складні і точні розрахунки з урахуванням ККД агрегату і кількості роботи, яку він здійснює для перетворення енергії.
Не слід плутати і ототожнювати COP теплового насоса і ККД. Це різні показники.
EER теплового насоса
ТН - багатофункціональні технічні пристрої. Вони здатні працювати не тільки на обігрів, а й на охолодження. EER теплового насоса показує відношення холодопродуктивності і споживаної потужності.
EER або Energy Efficiency Ratio перекладається з англійської як коефіцієнт енергетичної ефективності. Він обчислюється за формулою Q0 / N. Перше значення - холодопродуктивність, друге - споживана потужність. Залежно від цього показника ТН (як і холодильники, кондиціонери) ділять на класи і позначаються буквами від A до G.
Показник EER теплового насоса> 3.2 вважається максимальним. Така техніка відноситься до класу А. Маркування з цією буквою позначає високу енергоефективність обладнання.
Значення СОР і EER теплового насоса є визначальними критеріями у виборі обладнання для опалювальної системи.
HSPF теплового насоса
Ефективність роботи будь-якого обладнання залежить від зовнішніх факторів. HSPF теплового насоса показує сезонну ефективність роботи пристрою. З його допомогою можна визначити економію за опалювальний сезон.
Щоб отримати значення HSPF теплового насоса необхідно розділити кількість отриманої теплової енергії за місяць (в Квт / год) на кількість використаної електричної енергії за місяць (в Квт \ Ч). Це відношення помножити на тривалість опалювального сезону (в місяцях). Чим вище HSPF теплового насоса, тим нижче фінасово витрати протягом опалювального сезону
Переваги та недоліки ТН
До головних переваг ТН відноситься:
- економічність;
- безпеку;
- довговічність;
- багатофункціональність;
- автоматизоване управління;
- простота обслуговування;
- екологічність.
Опалення з використанням ТН компактна і працює майже безшумно. Замкнутий технологічний цикл виключає самозаймання та інші небезпеки. Простота конструкції сприяє надійної тривалої роботі агрегату.
Для забезпечення функціональності ТН необхідно правильно підібрати і змонтувати систему. Серед недоліків інноваційного обладнання - висока вартість. У неї входить покупка ТН і додаткового устаткування, роботи по монтажу.
Центр теплових насосів пропонує свої послуги. Тепловий насос - основна частина системи. Залежно від використовуваного природного джерела тепла існують різні типи ТН. Наші фахівці до кожного проекту підходять індивідуально. Вони завжди готові запропонувати оптимальний варіант системи і обгрунтувати свою точку зору з наданням розрахунку ефективності.
При виборі ТН насоса важливо враховувати кліматичні умови місцевості, в якій буде виконуватися монтаж. У ТН спостерігається збільшення кількості споживаної електроенергії при зниженні температури повітря від -15 ° С і нижче. Особливо це стосується ТН типу «повітря-повітря» або «повітря-вода».
Специфічний монтаж системи з використання геотермальних ТН. Для установки агрегату «грунт-вода» попередньо виконуються бурильні роботи для розміщення зовнішнього контуру системи.
Вартість опалювальної системи безпосередньо залежить від площі будинку (або квартири) і якості утеплення приміщень.
Всі ці фактори обов'язково враховують наші фахівці ще на етапі проектування. Наші аргументи переконають вас у тому, що тепловий насос - це реальна економія грошей.